le kell, h szögezzem: igenis szeretem a katasztrófa filmeket!!!
azért volt fontos ezt elöljáróba megemlíteni, mert az alább következő pár sor valószínűleg rám cáfol ez ügyben. :)
ha még nem láttad volna.. a történet port.hu-ban ennyi lenne:
A maják ősi naptára bonyolult csillagászati ismereteket és kifinomult matematikai számításokat igénylő tökéletes alkotás. Egy baj van vele: 2012-ben véget ér és sokan úgy gondolják, nem véletlenül. A világ sem tarthat tovább, mint a misztikus tudást tartalmazó naptár. Néhány vezető tudós 2009-ben igazolta, hogy valóban közel a vég és segítségükkel a világ leghatalmasabb államainak vezetői el is készítették a tervet, amelynek alapján sok ember megmenthető, de távolról sem az összes.
Jackson Curtis két gyerekével kirándul a Yellowstone Nemzeti Parkban, amikor véletlenül rátalál egy titkos kutatólaboratóriumra és rájön, hogy a kormány hallgatott a közelgő apokalipszisről. Kétségbeesett versenyfutásba kezd az idővel, hogy megmentse a családját: földrengéseket, vulkánkitöréseket, szökőárakat kell túlélnie - mindazt, amit a Föld tartogat a halálra ítélt lakóinak.
és akkor jövök én a kegyetlenkedésemmel. ismét úgy jártam mint a képlet esetében, bár itt a címet a roppant nehéz nyelvi finomságok ellenére is sikerült élethűen fordítani...:)
kicsit ismét úgy éreztem, h sikerült mintegy 2,5 órát eltöltenem hűűű, meg hááá és óriási digitális élmények között és a végén elmaradt a katarzis. egyszerűen a végén ahogy jön a nagy jó hír, h Afrika megúszta, tehát alig egy évnyi hajózás után kiköthetnek... ehhez fűződik egy-két kérdésem:
- hogy a csudábavan az, h elindulnak kaliforniából, aztán repcsit cserélnek párizsban, majd hawaii-n át mennek kínába??? akkor minek mentek párizsba? tudták, h ott az orosz manus, és rapcsit akartak cserélni?? na neeee... legalább a térképet ismerjük egy picurkát.. (de ugyan ilyen ballépés a Stixus kápolna belsejét mutatni ahogy Michelangeló freskója megreped, majd kívülről mutatni ahogy a pápai lak összeomlik...meglátszik, h a tengeren túl nem sokat konyítanak a tudományok és a művészetek világához...)
- mi hajtja a bárkákat? mert nem csak sodródnak a vízzel....
- az 1500m-es hullám hogy a csudába mászott fel a 8800m magas Himalájai csúcsok közé.. sőt még magasabbra is...? honnan volt ehhez elég víz?
- mit esznek azok a szerencsétlen emberek és állatok akik a bárkán élnek?
- hogy bírják ki az állatok a több mint egy évnyi egyhelyben való ácsingózást?tuti bediliznék...
- elég izgalmas, h miden kommunikációs lehetőség tönkremegy világszerte, és a műholdak egy év múltán meggondolják magukat és mégis adnak jelet... nem furcsa?
valahogy az az érzésem, h ezek a filmek már nem a katasztrófákról szólnak, hanem h hogyan lehet minnél rettenetesebb végeket kitalálni szegény Földnek, illetve h minnél szenzációsabb digitális élményt nyújtsanak. mert történet meg érzelem nem sok van benne...
számomra minden idők legjobb, legemlékezetesebb katasztrófa filmje a Dante pokla marad, és nem csak azért mert itt még Pierce Brosnan olyan helyes és sármos.. hanem mert teljesen átélhető a dolog. a maga korának és műfajának megfelelően látványos, és életszerű. nem úgy mint ezek a digitális világvégek. (bár az alső ilyen hűde digitális mozi még meg tudott fogni a műfajban.. igen, a Holnaputánban még volt a rengeteg képtelensége mellett valami ami megkapó volt.)
mindegy. a 2012 megint csak egy felfújt sütemény, szép színes cukormázzal.. csak aztán ahogy az elfogy alatta csak egy levegőbubikkal felfújt trutymót találunk...
Utolsó kommentek